V máji 1998 počas konferencie, ktorú usporiadal Art Bell ako súčasť aljašskej plavby, Dr. Zahi Hawass urobil vyhlásenie o novom objave v Gíze. Uviedol, že sa našla šachta dlhá okolo 30 yardov (27,5 m, pozn. red.) pod druhou pyramídou a že spolu s tunelmi a obrovskou jaskyňou sa našiel aj nový sarkofág. Tunely boli pod vodou, takže kvôli predbežnej obhliadke bola využitá pomoc potápačov. V budúcnosti, ako povedal Hawass obecenstvu, sa pokúsia o odčerpanie vody, aby mohlo skúmanie pokračovať. Hawass sa zjavne veľmi tešil, keď hovoril o tomto objave. Napriek možnej zámene medzi vyjadreniami „pod druhou pyramídou" a „pod násypom", zdalo sa, že táto správa hovorí o tom istom mieste.
ŠACHTA, PODZEMNÁ CHODBA a NÁSYP 4: Súvislosti Borisa Saida...
Na jeseň roku 1997 sa ku mne dostali historky o "studni" v šachte pod násypom, ktorý spája Sfingu a Chefrenovu pyramídu. Táto "studňa" bola vo veľkej miere prejednávaná na rôznych fórach ako napríklad v Coast To Coast, americkej rozhlasovej relácii Arthura Bella. Mal som pocit, že aj napriek určitým rozdielom v opise miesto, o ktorom hovoria, je to, ktoré spomína Selim Hassan.
ŠACHTA, PODZEMNÁ CHODBA a NÁSYP 3: Hassanove zápisky - Vydarený objav
V rámci pátrania po kópii knihy „Vykopávky v Gíze" (Excavations At Giza) som sa vo februári v roku 1998 počas návratu do Spojeného kráľovstva zastavil v knižnici Egyptskej výskumnej spoločnosti. Nanešťastie, 6. až 10. zväzok v nej nemali. Ani neviem prečo, listoval som v 5. zväzku, no a tam som pod nadpisom „Shafts Of The Saitic Period“ (Šachty z neskorého obdobia, 26. dynastie) narazil na odkaz na podzemnú chodbu a šachtu. Písalo sa v ňom:
ŠACHTA, PODZEMNÁ CHODBA a NÁSYP 2: Poďte na krátku prehliadku...
Keď sa v lete roku 1998 tento článok objavil po prvýkrát, na internete bolo len veľmi málo fotografií zachytávajúcich miesto objavu. Snímky som vystrihol z videonahrávky, ktorú som natočil prvý júnový týždeň onoho roku. Niektoré z nich sú doplnené vysvetlivkami.