Vysadnite na bicykel! 10 dôvodov, prečo to už neodkladať

Benzín aj fitnescentrá sú drahé, tak prečo nevyužiť taký úžasný vynález ako koleso, ktoré roztočíme vlastnou silou? Bicyklovanie znižuje riziko vzniku srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku, obezity a cukrovky. Hrubý odhad hovorí, že cyklista, ktorý pravidelne prekonáva malé vzdialenosti, si môže znížiť riziko úmrtia na srdcové choroby až o 22%. Pravidelné bicyklovanie do a z práce je najlepší spôsob, ako si zabezpečiť odporúčanú polhodinku pohybu denne. A má to aj ďalšie výhody:

Otvorený list nemeckých profesorov k Eurovalu

Vážení spoluobčania,
rozhodnutie, ku ktorému sa zaviazala kancelárka na samite EÚ-krajín, bolo zlé. My, vedci ekonómie nemecky hovoriacich krajín, sa pozeráme na krok k bankovej únii, ktorý znamená kolektívne ručenie za dlhy bánk, s veľkými obavami. Dlhy bánk sú skoro tri krát väčšie ako dlhy štátov a v týchto troch krízových krajinách predstavujú sumu niekoľko biliónov Eur.

TEPELNÉ ČERPADLO ZADARMO (?)

Objekt školy v přírodě v TATRÁCH dříve protopil 800.000,- SK v koksu + obsluha kotelny. Na podzim 2004 tam Master Therm SK http://mastertherm.sk/ nainstaloval tepelné čerpadlo 125 kW. Protože škola – státní organizace si nemůže vzít leasing, dohodli splátkový prodej. Škola neinvestovala ani 1 Sk, platí úsporami za teplo. Tepelné čerpadlo bude mít zaplaceno za 3,4 roky. Roční otop tepelným čerpadlem - do 70.000,- SK (cca 60.000 kWh elektrické energie). Je zde kvalitní tepelné čerpadlo - vysoký topný faktor 5. Budova je nezateplená, okna starší dřevěná, otopný systém plechové radiátory. Ve škole je příjemně, všude teplo.

Tepelné čerpadlo svépomocí

Ano, je to tak. První tepelná čerpadla na Slovensku kupovali důchodci. Hovorili: "Tepelné čerpadlo je moj 3. pilier dochodkového systému. Zaistí mi lacný dochodok." A je to tak. Ty kvalitní mašiny pořád jedou, a již se dávno vrátily. Třeba tady v Trenčíně každý říká: „Dům nejprve dobře zateplím, vyměním okna, pak budu uvažovat o tepelném čerpadle“. Je to ale správný postup?

Stránky

Top