Obrazce v hlíně a písku (4)

Kdo namaloval obrovské obrazce na Arabském poloostrově od Sýrie po Saúdskou Arábii, kde jsou tisíce geoglyfů? Obrovské kresby byly nalezeny na Středním Východě díky leteckým snímkům a satelitní technologii pro mapování. Byly objeveny geoglyfy podobné peruánským v Nazce. Připomeňme, že obří kresby na peruánské Nazce – podivná zvířata a rostliny – viděli poprvé piloti v roce 1920.

Obrazce v hlíně a písku (3)

V roce 1977 si američtí archeologové povšimli na rozsáhlých plochách vykáceného amazonského deštného lesa příkopů a náspů, jež nepochybně vznikaly prací lidských rukou. Některé měly tvar kruhů, jiné vytvářely obrazce kosočtverců, šestiúhelníků nebo různě propojených čtyřúhelníků. Dosahovaly úctyhodných rozměrů.

Obrazce v hlíně a písku (2)

44-letý Jim Denevan je umělec, tvořící do písku. Touto neobvyklou tvorbou se věnuje už od roku 1995. "Kreslil jsem hlavně na plážích, ale v poslední době jsem začal kreslit i v pouštích. Na pláži nemám moc času. Vždyť oceán odplaví vše velmi rychle. Kromě toho, na pláži není tolik místa. Nejprve jsem kreslil jednoduché tvary - zvířata, ptáky, vlny a podobně. Teď mé obrazy mají hlavně geometrický charakter."

Obrazce v hlíně a písku

V červenci roku 1998 prošla sdělovacími prostředky zpráva o udivujícím objevu. Při přeletu nad pouští poblíž Finnis Springs, asi 800 km jižně od města Adelaide, spatřila skupina pasažérů malého sportovního letadla na zemi pod sebou gigantickou kresbu. Pozdějším měřením bylo zjištěno, že se jedná o obrys postavy dlouhý kolem 4,2 kilometrů...

Top