Vianočné zvyky a tradície III. – východné Slovensko

Od západu cez stred sa postupne dostávame na východ našej krajiny. Okrem závideniahodnej prírody sa prejavujú špecifiká tejto oblasti aj v iných smeroch. Ako naznačuje staré známe: „Iný kraj – iný mrav“, na východnom Slovensku sa žije opäť trošku inak, ako v predchádzajúcich oblastiach. Predsa len, je to zas o kúsok ďalej. O vianočných špecialitách, zvykoch a tradíciách v tejto časti Slovenska sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Vianočné zvyky a tradície II. – stredné Slovensko

Pre deti spočíva podstata Vianoc v darčekoch. Veľmi pekne a úprimne sa vyjadrilo jedno dievča z Liptova: „Rodičom sa dávajú praktické darčeky ako oblečenie, či potrebné veci do domácnosti a my mladší dostávame množstvo nepraktických darčekov, ktoré nás vždy veľmi potešia. Samozrejme, aj my dostávame praktické darčeky, ale tie nikdy nespomínam, lebo nie sú vôbec zábavné a ani sa z nich toľko neteším.“

Vianočné zvyky a tradície I. - západné Slovensko

Určite ste i vy už mnoho krát počuli vetu: „Keď nedostanem pod stromček ponožky, to ako keby ani Vianoce neboli!“. Áno, je to tak, ponožky sú jedným z najuniverzálnejších novodobých vianočných symbolov, ktoré nás spájajú. Znie to absurdne? Priznávam. No pôvodná domnienka, že nejaký región spája rovnaká strava, sa vytratila po prieskume vianočných zvyklostí u ľudí z rozličných kútov našej krajiny. Jednotvárnosť našich slávnostných večerí sa začína i končí pri oblátkach, no dokonca i tie sa konzumujú rôznymi spôsobmi.

Top