“Keď sa potvrdilo, že pyramídy v Sakkáre sú hrobky, logicky sa usúdilo, že všetky pyramídy musia byť hrobky. Pravdepodobnosti tohto tvrdenia, že všetky pyramídy sú hrobky, pridávala aj skutočnosť, že na východ a na západ od najsevernejšej pyramídy v Gíze sa nachádzali dva cintoríny (oblasti mastáb). Stav pyramíd v Sakkáre, o väčšine ktorých sa predpokladá, že boli postavené až po pyramídach v Gíze, však v tejto logickej súvislosti predstavuje vážne problémy. Džoserova stupňovitá pyramída v Sakkáre je jedinou, ktorá je v dobrom stave, napriek tomu, že to nie je skutočná pyramída. Stupňovitá pyramída bola totiž pôvodne mastabou, ktorú neskôr upravili na pyramídu.”
Tri slávne náleziská v jednom – príbeh legendárneho mesta Tanis
Dlhé storočia sa verilo, že mesto Tanis (Džanet) bolo iba legendou. Mnohí pochybovali, či vôbec niekedy existovalo. Všetko sa však zmenilo, keď bádatelia, ktorých si Napoleon Bonaparte priniesol so sebou do Egypta, toto legendárne mesto znovu objavili.
Veľkolepá hrobka a poklady zabudnutej dvojice Yuya a Tuye
Dvojica známa pod menami Yuya a Tuya (alebo aj ako Juja a Tuja, Cuja, Thuya alebo Tjuyu) darovala egyptskej kráľovskej rodine prinajmenšom jedného, a možno hneď dvoch slávnych členov. Ich dcéra Tiye bola manželkou ›› Amenhotepa III., matkou Achnatona a babičkou Tutanchamona. Táto dvojica pravdepodobne mala aj syna, ktorý sa volal Ay. Významná bola nielen ich rodina, ale aj ich hrobka, ktorá sa stala jedným z najveľkolepejších objavov egyptológie.
Tajomstvá a poklady KV5, najväčšej objavenej hrobky v Egypte II.
Ramzes II. umrel vo veku okolo 90 rokov. Počet jeho detí sa odhaduje na 100, ale niektorí výskumníci veria, že ich mohlo byť dokonca viac než 200. Hrobka KV5 bola pohrebným miestom minimálne 52 synov faraóna. Ich mená sú nám známe, ale je možné, že sa objavia v budúcnosti ďalšie. Výskumníci taktiež objavili kostrové pozostatky mladých žien, dcér faraóna. Avšak ich mená zostávajú doteraz neznáme.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- nasledujúca ›
- posledná »