Miloš Jesenský: TEMNÝ HORIZONT 4

“Predstav si, že si klonom, a osoba, z ktorej si bol vytvorený, naďalej žije. Tvoj život by tak bol naplánovaný ešte pred jeho začiatkom. Mohol by si sa uvidieť v dospelosti, vidieť, čo sa ti bude páčiť, aké budeš mať schopnosti a aké ti budú chýbať, choroby, na ktoré ochorieš a všetky svoje vrtochy. Vedel by si tiež, že sa nikdy nebudeš vyvíjať iným spôsobom, pretože osoba, z ktorej si bol klonovaný sa nevyvíjala inakšie. Všetky iné možnosti rozvoja sú pre teba uzavreté.”
profesorka filozofie Julie C. van Campová

Miloš Jesenský: TEMNÝ HORIZONT 3

Umelé oplodnenie sa používa na to, aby bolo splnené želanie rodičov. To však môže mať rozmanitú podobu: jedni túžia po dieťati, a to akomkoľvek, iní majú záujem len o „naprogramované“ dieťa, teda dieťa s určitými vlastnosťami. To sa potom stáva hračkou v rukách dospelých, ktorých prvotným cieľom je uskutočniť svoj sen. Nie je teda chcené samé pre seba, ale kvôli tomu, aby sa naplnili predstavy rodičov. Takto s odvolaním sa na „právo mať dieťa“ – a to za akúkoľvek cenu – vzniká akoby opodstatnený nárok.

JAPONSKO HODLÁ ZMÍRNIT ZÁKON O KLONOVÁNÍ

Japonští vědci plánují transplantaci nemocným lidem orgánů živočichů. Rada pro vědecko-technickou politiku při japonské vládě doporučila ministrům, aby povolili rozsáhlý výzkum v této sféře. Znamená to, že se nejžádanějšími dárci orgánů mohou v nejbližší budoucnosti stát například prasata jako anatomicky a geneticky nejbližší člověku.

Vědci poprvé naklonovali embryo vyhynulého druhu. Jurský park se blíží

Tato žába vyhynula v roce 1983. Po třiceti letech ji nyní australští vědci vrátili zpět do genofondu. Embrya tlamorodky zázračné (Rheobatrachus silus) se narodila z tkáně, která ležela 40 let v mrazáku. Žádné z embryí zatím nepřežilo, takže ještě nejde o skutečně přelomový výsledek. Klonování vyhynulého druhu není nic jednoduchého a to ani v případě, že máte k dispozici dobře zachovalé genetické podklady, jako tomu je v případě tlamorodky zázračné.

Top