GREGG BRADEN: Život vo virtuálnej realite

V roku 1940 prenikol ›› Konrad Zuse (vyslovuj Zús), muž, ktorému sa pripisuje skonštruovanie prvých počítačov, do podstaty spôsobu ako by vesmír mohol fungovať. Keď tak spravil, prišiel tiež na nový náhľad na našu úlohu v stvorení. Keď vymýšľal programy do prvých počítačov, položil si otázku, ktorá znela viac ako z románu, ako seriózna vedecká možnosť.

Úvod do problematiky štandardných kvantových počítačov

Svet kvantových počítačov je úplne odlišný od klasického. Niektoré úlohy sa dajú lepšie modelovať na konvenčnom a iné na kvantovom systéme. Je potrebné si uvedomovať potenciál ale aj slabiny oboch možností. V článku sú predstavené základné teoretické princípy na ktorých stojí a padá realizácia kvantového počítača.

Je komerční kvantový počítač skutečně kvantový?

Na této podivuhodné technologii pak v D-Wave Systems dál pracovali a od roku 2011 nabízejí první komerčně dostupné kvantové počítače v historii, se 128 qubitovým procesorem. Už od samotného počátku ale kvantové počítače D-Wave čelí tvrdé opozici části kvantových vědců.

„Narodil se Skynet?” - NASA a Google si koupili první kvantové počítače

Většina lidí ani o existence kvantových počítačů neví. Téměř nikdo nechápe, jak fungují, ale teorie obsahují i bizarně znějící vysvětlení jako, že „vstupují do alternativních vesmírů, aby z nich odvodily správné odpovědi na vysoce složité výpočetní problémy.“ Kvantové počítače nejsou udělány prostě z tranzistorů a logických hradel, jako CPU ve vašem PC...

Stránky

Top