Šľachtenie verzus GMO

Diskusia týkajúca sa GMO, zameraná na ovplyvnenie verejnej mienky, prebieha v rôznych rovinách a vzťahuje sa na rôzne aspekty problematiky. Protagonisti GMO sa snažia verejnosť presvedčiť o užitočnosti a neškodnosti poľnohospodárskych plodín získaných genetickou manipuláciou, zatiaľ čo odporcovia z pomedzi odborníkov ich argumenty spochybňujú. Jednou z tém, ktorá je predmetom debaty, je porovnanie klasického šľachtenia, využívaného v agrárnej praxi už tisícročia, s genetickou manipuláciou.

Roundup - zdravotní riziko?

Studie ukazují, že herbicid Roundup představuje vážné zdravotní riziko a jeho účinky jsou dlouhodobé. Spotřeba těchto herbicidů paradoxně vzrostla poté, co byly na trh uvedeny tzv. RR (Roundup Ready) plodiny, geneticky upravené tak, aby odolávaly herbicidu. Plevel se ale stal odolným a zemědělci musí používat postřik častěji.

Roundup od Monsanta způsobuje duševní nemoci a obezitu

Zdá se, že dobré bakterie ve střevech můžou být zničeny každým kouskem jídla, které sníte. V tomto drží prvenství antibiotika, ale může zde být další viník – geneticky modifikované potraviny. S objevem plodin Monsanta odolných vůči Roundupu je ohroženo veřejné zdraví. Tyto geneticky modifikované plodiny jsou stvořené k tomu, aby byly odolné vůči velkým množstvím herbicidu Roundup. Glyfosát, účinná látka Roundupu, zůstává ve zbytkovém množství v těchto geneticky modifikovaných plodinách a způsobuje potenciální ohrožení veřejného zdraví.

Herbicid Roundup od firmy Monsanto zabíjí vše živé?

Díky zahrádkaření (:-)) mám tu čest se seznámit s další oblastí masívního mediálního a reklamního lhaní a legální destrukce životního prostředí. Jde o oblast herbicidů, a zvláště o Roundup, nejrozšířenější světový herbicid od neblaze proslulé firmy Monsanto. Společnost Monsanto je vám asi dostatečně známa svým geneticky modifikovaným osivem, je o ní psáno i zde na blogu, i na jiných českých webech. Ve světě se proti ní zvedá hnutí odporu, někde úspěšně (např. Francie zakázala GMO), jinde nadějně. (Pozrite tiež http://www.cez-okno.net/rubrika/monsanto, pozn. red.)

Top