Epigenetici: Člověk může změnit svoji DNA

Jednovaječná dvojčata mají stejnou sadu genů. Ale proč pak jedno z nich je prolezlé nemocemi, a druhé ani jednou nekýchlo? Naše zdraví tedy závisí nejen na tom, co zdědíme po rodičích, ale i na dalších faktorech. Epigenetika dokázala, že člověk může změnit to, co mu „bylo dáno“, tedy svoji DNA. Jak?

PROČ JÍME TO, CO CHTĚJÍ OSTATNÍ?

Za posledních deset let jsme radikálně pozměnili náš potravinový jídelníček, který je v mnoha ohledech, daleko více pestřejší a hlavně vyrovnanější, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Jíme ve větším množství ovoce a zeleninu, omezili jsme výrazně tučné maso, na talíři nám přibylo více ryb, ale i mořských plodů. Na první pohled se zdá, že žijeme dnes oproti dřívějšku, zdravěji a lépe, ovšem realita nikterak nepotvrzuje tuto popisovanou skutečnost! Proč tomu tak je? To si pojďme nyní rozvést podrobněji...

POTRAVINY - ZÁZRAČNÉ LÉKY 3

Ořechy. Chrání před rakovinou a infarkty. Vlašské ořechy a mandle obsahují vysoké koncentrace antioxidační kyseliny olejové, která stejně jako olivový olej chrání cévy. Para ořechy jsou elmi bohaté na selen, antioxidant spojovaný s nižším výskytem srdečních chorob a rakoviny. Vlašské ořechy obsahují kyselinu ellagovou, antioxidant s protirakovinnými účinky.

Top