Mount Shasta, ktorá sa nachádza v blízkosti oregonskej hranice v južnej Kalifornii, sa pýši tým, že je jedným z najznámejších posvätných vrchov sveta. V Národnom registri historických miest bola uznaná ako pôvodné americké kultúrne a kozmologické vlastníctvo. Artefakty nájdené v okolí pravdepodobne poukazujú na minimálne 11 000 rokov ľudského osídlenia, čím sa táto oblasť zaraďuje k najdlhšie obývaným oblastiam Severnej Ameriky.
SLAVNÉ DNY: Den, kdy vybuchla sopka Mount St. Helens (18.5.)
Po výbuchu sopky Mount St. Helens následovala ještě řada zemětřesení a explozí, které jsou sice za daných okolností považovány za menší, jejich absolutní síla však byla také značná. Sopka byla nejvíce aktivní do ledna 1981 a potom i v letech 2004-2008.
40 SOPEČNÝCH ERUPCÍ
Možná jste si toho nevšimli, ale naše planeta je čím dál víc nestabilní. Podle Volcano Discovery, právě teď (2015) vybuchuje 40 sopek světa, a pouze 6 z nich nejsou podél Ohnivého Kruhu. Pokud to zní jako velmi vysoké číslo, je to dané tím, že to opravdu je velmi vysoké číslo. Jak jsem psal dřív, v průběhu celého 20. století jíž bylo zaznamenáno celkem 3,542 sopečných erupci. Když toto číslo vydělíme 100, vydá nám to průměr 35 sopečných erupcí za rok. Z toho vychází, že počet sopek, které vybuchují teď je větší než průměr za celý kalendářní rok. A samozřejmě se stáváme i svědky obrovského množství zemětřesení.
Erupcia „supersopky“ môže zmeniť podnebie na Zemi
Novosibírski a európski geofyzici vypracovali metodiku, podľa ktorej sa dá určiť pravdepodobnosť erupcií „supersopiek“, ktoré môžu zmeniť podnebie Zeme.