Stonehenge mohlo byť postavené najskôr vo Walese

Existujú dôkazy, že modré kamene (výraz modrý kameň – “bluestone”, sa používa na označenie všetkých „cudzích“ kameňov v Stonehenge – pozn. prekl.) boli vyťažené vo Walese 500 rokov predtým ako boli postavené vo Wiltshire. Vznikajú tak teórie označujúce Stonehenge ako „second-hand“ pamiatku.

Megalitická observatoř

Nejslavnější a nejznámější megalitická památka na světě je bezpochyby Stonehenge. Stojí v srdci jižní Anglie, 15 kilometrů od městečka Salisbury. Aura, která obklopuje tyto prastaré kameny, přitahuje jako magnet dodnes lidi všeho druhu. Od archeologů, kteří pátrají po jeho tajemstvích, po senzibily a řadové turisty.

Záhady Stonehenge

Libor Čermák | Pokud bychom chtěli najít nejtajuplnější stavbu v Evropě, tak by se mezi první místa umístilo anglické Stonehenge. Proto jsem se rozhodl, že sepíšu jeho záhady a vše doplním i svými fotografiemi. Stonehenge je úžasná stavba. Podle současných názorů vznikala ve třech stavebních fázích. Historie této jedinečné stavby se začíná psát zřejmě kolem 3000 let před naším letopočtem. Tehdy byly zbudovány dva první valy a vztyčeno několik prvních kamenů.

Stránky

Top